Array
(
    [language] => hu
    [url_level] => Array
        (
            [0] => folyamatoptimalizalas-feszeknyomas-meressel
        )

)

2024. február. 22.

Rácz Aranka

25 komment

Folyamatoptimalizálás fészeknyomás méréssel

 
  1. Cégbemutatás

Ügyfelünk egy több mint 50 éves múltra visszatekintő vállalat, amely világszerte 30 országban van jelen. Különböző iparágakban közel 16.000 beszállítóval van kapcsolatban. Ezen esettanulmányban bemutatott projekt a vállalat magyarországi üzemében valósult meg, amely főként elektronikai eszközök gyártóival és autóipari OEM és Tier 1 beszállítókkal dolgozik együtt.

 

 

  1. Cél

Az együttműködés elsődleges célja a nyomásmérés kínálta lehetőségek feltérképezése,  és vizsgálata volt, hogy ügyfelünknek milyen esetekben érdemes a Cavity Eye nyomásmérési és felügyeleti rendszert alkalmaznia.
Ennek megfelelően a bemutatásra kerülő projektnél partnerünkkel ezúttal nem a legtöbb selejtet gyártó, hanem egy relatíve jól működő, de optimalizálásra szoruló szerszámot választottunk ki. A fészeknyomás csökkentése mellett a stabil folyamat, folyamatfelügyelet és selejt válogatás megvalósítását jelöltük meg célként.

 

 

  1. Kihívás

A kiválasztott 8 fészkes szerszámmal üvegszáltöltetű (PA6 GF50) belső funkcionális alkatrészt gyártanak. A szenzorok és a mérőműszer telepítését követően megvizsgáltuk a partnerünk által használt beállításokkal kirajzolódó nyomásgörbét. Jól látható volt, hogy a formaüregi nyomás meglehetősen magas, amely miatt nagyobb mértékben koptatja, veszi génybe a szerszámot és így negatívan befolyásolja annak élettartamát. Emellett nagy kitöltési idő és a nyomásmaximum különbségeket tapasztaltunk, amely fészekbalansz problémákra utalhat. Az adatok elemzése arra is rámutatott, hogy nagy a szórás az adagolási és ciklusidők tekintetében, amely megerősítette a hibás vagy kopott gépi alkatrészek jelenlétét.

 

 

 

1. ábra A gyártott alkatrész

 

 

 

  1. Megoldás

A fenti problémák kiküszöbölésének érdekében elsőként a fészeknyomás csökkentése volt a célunk. Ezt több beállítás változtatásával valósítottuk meg:

 

 - Korábbi átkapcsolás beállítása

 - Utónyomás csökkentése

 - Hosszabb utónyomási idő

 - Gyorsabb fröccsöntési sebesség profil alkalmazása – rövidebb fröccsöntési idő

 

A technológiai paraméterek változtatása során figyelmet kellett arra is fordítani, hogy az optimalizáció előtti és utáni állapotban a nyomásintegrálok közel azonosak legyenek. A nyomásintegrál és a termék méret között kapcsolat miatt így biztosítható, hogy a módosított technológiával gyártott alkatrészek is a megfelelő mérettartományon belül legyenek.
Mindezek figyelembevétele mellett is a korábbi ~700 bar maximum nyomást ~400 bar értékre sikerült csökkenteni. Az alacsonyabb nyomásnál kisebb a termikus terhelés éri a szerszámot és ezáltal csökken a hő okozta deformáció. Csökkenhet az anyagfáradás és a súrlódás is, utóbbi hatása az üvegszálas anyagok esetében különösen fontos. Így hosszabb szerszám élettartammal számolhatunk.

 

 

2. ábra Nyomásgörbe optimalizáció előtt és után

 

A következő lépésben a fűtött csatorna beállítások módosításával optimalizáltuk a fészekbalanszot. Ennek eredményeképpen ciklusonként jelentősen tudtuk csökkenteni nem csak a kitöltési idő különbségeket, hanem a nyomás maximum különbségeket is. A 74 bar eltérés 47 bar-ra csökkent az optimalizáció után, ami közel 35%-os változást jelent.

 

   

3. ábra Nyomásmaximum különbség optimalizáció előtt és után

 

 

 

4. ábra Kitöltési idő különbségek optimalizáció előtt (felül) és után (alul)

 

A Cavity Eye által szolgáltatott adatok feldolgozásával, analízisével felderíthető arra, hogy hol vannak a folyamatban hibás tényezők. Esetünkben az adagolási- és ciklusidőket vizsgálva jól látható, hogy ezen tényezők szórása igen nagy volt, ami instabil folyamatra utalt. Ennek megoldására a csiga és henger állapotának ellenőrzését javasoltuk. A kopott alkatrészek cseréjét és optimalizációt követően az adagolási idők jelentősen csökkentek és szinte ugyanúgy alakultak ciklusról ciklusra. Kvázi stabil folyamatot kaptunk.

 

 

  1. Eredmény

A nyomásmérésen alapuló folyamat optimalizációnak köszönhetően a fészeknyomás maximumot 300 bar-ral tudtuk csökkenteni, ami a szerszám élettartamának hosszabbodását eredményezte. Az új, optimalizált technológiával, a nyomásintegrál csökkenést utónyomási idő növeléssel kompenzálva alegyártott termékeknél nem tapasztaltunk minőségi vagy méretbeli  eltérést a korábbi állapothoz képest. Az esetleges hibás darabok elkülönítését a Cavity Eye rendszer segítségével működő automatikus selejtválogatás biztosítja. Az alacsonyabb formanyomás által a záróerőt a korábbi   120 tonnáról 80tonnára sikerült csökkenteni, ami jobb szellőzést, energiahatékonyságot és kisebb igénybevételt eredményezett.
Összességében elmondható, hogy a nyomásmérés a selejtes leválogatáson túl is számos alkalmazási lehetőséget rejt magában. A rendszer által szolgáltatott adatok felhasználhatók a folyamatok optimalizálására, hibaanalízisre, karbantartás, alkatrészcsere időszerűségének alátámasztására.

 

Az intézkedéseknek köszönhetően az esetleges selejtes termékek automatikus leválogatása zökkenőmentesen működik, a stabil gyártási technológia beállításával jelentősen javult a termékek minősége is. Az első teszt gyártási periódus alatt a termékek 100%-os szemrevételezése során nem találtak hiányos vagy minőségileg problémás darabot, a Cavity Eye rendszer által jónak minősített darabok között. A Cavity Eye által selejtezett darabok között volt csupán néhány repedt, amely termék tervezési problémára vezethető vissza, így a további gyártások során a 100%-os kézi válogatás elhagyható lett.